Aktualności    Historia    Informacje    Kluby    Zarząd    Kontakt

 

 

MŚ w judo: Polacy w najsilniejszym składzie

(25.07.2011r.)

źródło: PAP
W najsilniejszym składzie wystąpią polscy judocy w mistrzostwach świata, które w dniach 23-28 sierpnia odbędą się w Paryżu. W turnieju indywidualnym rywalizować będzie czternaścioro biało-czerwonych, a w drużynowym dodatkowo Łukasz Błach (81 kg).

W kadrze znaleźli się: kobiety - 48 kg Ewa Konieczny, 52 kg Marta Kubań, 70 kg Katarzyna Kłys, 78 kg Daria Pogorzelec, +78 kg Urszula Sadkowska; mężczyźni - 66 kg Paweł Zagrodnik i Tomasz Kowalski, 73 kg Krzysztof Wiłkomirski i Tomasz Adamiec, 90 kg Robert Krawczyk i Krzysztof Węglarz, 100 kg Przemysław Matyjaszek, +100 kg Janusz Wojnarowicz i Grzegorz Eitel.

Przed rokiem w MŚ w Tokio najlepiej spisała się Sadkowska, która zajęła siódme miejsce. Zawody zdominowali Japończycy, zdobywcy 23 medali, w tym dziesięciu złotych. Po raz pierwszym w każdej wadze mogło startować wówczas po dwoje zawodników z jednego kraju; od 2011 r. ten przepis obowiązuje również w mistrzostwach Europy.

W polskim składzie, w porównaniu z azjatyckim turniejem, zaszły niewielkie zmiany. W żeńskiej ekipie nie ma Małgorzaty Bielak (57 kg), a nowymi judoczkami są Konieczny i Kubań. Z kolei w męskiej brakuje tylko Łukasza Koleśnika (90 kg). Krawczyk przeniósł się z kategorii 81 kg do 90 kg, zaś Błach wystąpi tylko w drużynówce zaplanowanej w ostatnim dniu imprezy, tj. 28 sierpnia.

W ostatnich tygodniach Polacy z powodzeniem uczestniczyli, choć w niezbyt mocno obsadzonych, zawodach Pucharu Świata. W Wenezueli triumfowali Adamiec i Eitel, a Salwadorze - Kłys i Wiłkomirski (zrewanżował się Adamcowi za wcześniejszą porażkę finałową). W Miami Eitel był drugi, natomiast w Sao Paulo Zagrodnik i Adamiec uplasowali się na trzecich pozycjach, podobnie jak Eitel w San Salvador i wcześniej Wojnarowicz w Grand Slamie w Rio de Janeiro. Natomiast Kowalski, Błach, Krawczyk i Wojnarowicz odnoszą obecnie sukcesy w Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Rio de Janeiro - w silnej stawce indywidualnie pierwszy z wymienionych sięgnął po złoto, a zespołowo Polacy zajęli drugą lokatę.

Powrót


 

 

 
          Dolnośląski Związek Judo 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie : hajime studio